ETAPY
LECZENIA ORTODONTYCZNEGO
1. Konsultacja ortodontyczna
Podczas pierwszej wizyty pacjent spotyka się z ortodontą, który przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący zdrowia i trybu życia. Następnie ocenia symetrię twarzy, profil, pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz stan jamy ustnej i zgryz. Na tej podstawie stawia wstępne rozpoznanie i przedstawia możliwości leczenia.
2. Diagnostyka ortodontyczna
Jeśli pacjent jest zainteresowany metamorfozą uśmiechu, przechodzimy do całościowej diagnostyki ortodontycznej. Pobierane są wyciski lub skany łuków zębowych oraz wykonuje się zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne. Te badania pozwalają na ocenę ułożenia zębów, stawów skroniowo-żuchwowych oraz kości wyrostka zębodołowego. Dodatkowo wykonywana jest fotodokumentacja zewnątrzustna, aby śledzić zmiany uśmiechu podczas leczenia.
3. Analiza
Wcześniejsze procedury są niezbędne do ułożenia planu leczenia i służą jako dokumentacja medyczna. Po wykonaniu wszystkich procedur lekarz prowadzący opracowuje indywidualny plan leczenia, przedstawia przewidywany koszt i czas leczenia pacjenta. Lekarz przedstawi najwłaściwsze opcje, ale ostateczna decyzja należy do pacjenta.
4. Montaż aparatu ortodontycznego
Przed założeniem aparatu zęby muszą być profesjonalnie oczyszczone. Następnie montowany jest aparat stały lub oddawany ruchomy (dla dzieci lub Invisalign). Przy aparacie stałym zamki przykleja się do zębów specjalnym klejem i utwardza lampą polimeryzacyjną. Do zamków montowany jest łuk z kolorowymi ligaturami, a czasem cementowane są pierścienie na zębach trzonowych. Przy aparatach ruchomych pacjent otrzymuje pełną instrukcję ich użytkowania. W przypadku Invisalign mogą być klejone zaczepy wspomagające działanie nakładek.